עסקים מקומיים

היי יקרים, מה שלומכם?

תחזיקו מעמד, עוד מעט זה נגמר!, החגים השנה היו ללא ספק מאתגרים במיוחד. חג, שבת, חג, שבת… מי לעזאזל תכנן את לוח השנה העברי, ולמה הוא לא פיזר קצת את כל החגים האלו? האמת שביליתי ממש טוב, אבל כבר מוכנה לחזור לשגרה קצת יותר נורמאלית. לא שממש יש לי כזו, אבל לפחות בכללי.

יצאתי הבוקר לסידורים במושבה. התחלתי בבית המרקחת של קופ"ח בכרכור וקיבלתי יעוץ מהרוקח שעזר לי בסבלנות.

המשכתי לחנות של חיים. מין חנות "טמבור" מקומית שמנוהלת ע"י איש נחמד במיוחד. שם שכפלתי מפתח של הדואר, וקיבלתי על הדרך גם יעוץ איך לתקוע דיבלים בקיר הגבס של הקראוון, וגם שני דיבלים "און זה האוס". הקרניז של הווילון נפל וצריך חיזוק. מסתבר שגם הבן שלו גר בקראוון והוא מכיר טוב את הנושא.

נכנסתי למכולת של אבי. היי ילדונת לאן נעלמת? הוא שואל, ואני חושבת, נחמד שמישהו עוד קורא לי ילדונת J.

מאז שעברתי מפרדס חנה לעין עירון אני "בוגדת" בו עם המכולת של אריה. פטפטנו קצת על החיים. הוא מנהל את המכולת כבר הרבה שנים, כי "מה יעשה בבית? יסתובב לאשתו בין הרגלים?" עובד הרבה שעות אבל מבסוט. מדבר עם אנשים, נפגש, צוחק. ביום שלישי הוא סוגר אחה"צ כי זה היום שמוקדש לנכדים.

בחנות לצרכי בית של הזוג המבוגר ברחוב הראשי, שאלתי על יריעות ניילון גדולות לכיסוי הספה שבחוץ לפני הגשם. מסתבר שלהם אין, אבל המליצו לנסות אצל נחמיאס במרכז מאחור. זוג נחמד שתמיד מנסים לעזור עם הרבה סבלנות ובלי לנסות לדחוף או להאיץ בלקוחות. הכול במין סבלנות ושקט נדירים במקומותינו.

המשכתי לחנות של האלקטרוניקה. מכשיר הפקס שלי נמצא שם בתיקון כבר הרבה זמן. גם אני וגם הם יודעים שלא ממש משתלם לתקן את המכשירים האלו, אבל אני מנסה בכל זאת. שונאת לזרוק מכשיר צעיר יחסית רק כי לא כלכלי לתקן אותו. הכמות של הפלסטיק והמתכת שנזרקת עושה לי חררה. הטכנאי הנחמד סיפר שניסה לעשות איזה שהיא קומבינה לתיקון וזה לא הלך. אז סיכמנו על מחיר התיקון קומפלט (עד 200 שקל) ואם הוא יצליח לאלתר משהו אחר הרווחתי, ואם לא, אשלח אותו לאחר כבוד לפינת המחזור.

את המכשיר את המכשיר, לא את המוכר. J

סיימתי את הסיבוב "בירוקה" בית טבע עם שתי מוכרות מקצועיות, נטורופתית והרבליסטית שיודעות גם לתת יעוץ. אחרי כל התרופות שבהם הציפו אותי בבית החולים, המערכת החיסונית שלי "לא משהו" ואני קונה כמה תוספים לחיזוק. היא בדקה עם מטוטלת מה מבין שני תוספים יותר מתאים לי ויצא שהפשוט יותר מתאים. אז הרווחתי פעמיים, גם יותר מתאים וגם יותר זול.

תוך כדי הסיבוב לא יכולתי שלא לחשוב ולהשוות את כל האנשים הנחמדים האלו שפגשתי, למוכרת העייפה וחסרת המוטיבציה שבה נתקלתי בסניף של אייס לפני שבוע. מוכרת שעבדה שעות רבות מדי, במשכורת נמוכה מדי שבעיניה רוב הלקוחות הם מטרד, והיא בעיקר רוצה לסיים את המשמרת שלה בשלום.

אני אוהבת לקנות בחנויות הקטנות והמקומיות, לעודד כלכלה מקומית, ועסקים קטנים שלא שייכים לרשתות הגדולות. להשאיר את הכסף באזור, לתמוך במגוון האנושי ובפרנסתו. זה לא יעיל או מהיר במיוחד, אני יודעת. זה לא מאפשר לטקטק את הקניות במהירות. לקנות ברמי לוי זה בטח יותר יעיל ויותר זול, אבל לא איכפת לי. כשאני קונה כך, אני הופכת את הקניות ממשהו שצריך לגמור כמה שיותר מהר, למשהו שמאפשר מפגש אנושי. לשמוע סיפורים, לשאול שאלות, לבקש עזרה ופתרונות, להתלבט ביחד, לחייך, לצחוק, להכיר. זה עושה לי את הרגשת המקומיות, השייכות, ההרגשה שאני חלק מהמרקם המקומי פה וזה כייף!

מבעס אותי לראות ישובים ושכונות שבהם יש בעיקר חנויות של הרשתות הגדולות ושכל הקניות בהם נעשות בקניונים מסוגים שונים. כאשר כל מרכז דומה לשני, אין גיוון, אין עניין ואין רוח או מפגש אנושי…

גם אני מוצאת את עצמי קונה מדי פעם בסופרים או ברשתות הגדולות ובעיקר מזהה את ההבדל בחווית הקניה על מצב הרוח שלי.

נחמד לחזור הביתה "מאייס" או "הום סנטר" עם מוצר שאני צריכה, אבל הרבה יותר נחמד ומרומם לחזור הביתה עם אותו מוצר אפילו, מהחנות של חיים. כשבדרך הרווחתי תמיכה בעסק מקומי, סיפור על הבן שלו, ויעוץ על איך לתקן חורים בקירות גבס.

אני חושבת שהתרבות שלנו חולה במחלת המהירות והיעילות והלוואי ולמדנו כולנו קצת להאט (slow), לזכור לתת תשומת לב לפעולות הפשוטות, להפוך אותן למפגש אנושי, להנות מהן במקום להזדרז ולגמור אותן. לחוות במקום לטקטק, להכיר במקום להספיק. לנשום.

סיימתי בשתיית קפה עם חברה "בקפה כרכור", וחזרתי הביתה לעבוד בגינה.

מצרפת פה קישור לבילוי מקסים שמקדם עשייה מקומית, כלכלה מקומית, וחיבור בין אנשים, שנקרא מעגל המתנות, מוזמנים.

חיבוק יקרים, דבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s