דת, רוחניות ואקולוגיה

היי יקרים, מה שלומכם?

איזה כייף שמזג האוויר נעשה יותר שפוי. אני נהנית מהרוחות הקלות שנושבות מהשדות מול הבית, מזה שכבר צריך להתכסות בלילה בשמיכת קיץ קלה, מהחצבים, מהעננים, מהענבים הסגולים, בקיצור סתיו ישראלי במיטבו.

את ראש השנה חגגתי עם חברים בפסטיבל העברי השני. פסטיבל קטן ואינטימי שמארגן ומוביל אוהד אזרחי, רב קצת אחר, שמצליח לחבב נושאים שונים מהמסורת היהודית (הוא קורא לה התרבות העברית), אפילו על אפיקורסית כמוני.

מה שנגע לליבי באירוע הזה היו בעיקר המפגשים הנעימים בין אנשים שונים, הפתיחות, החמימות ומעגלי השירה בלילה סביב המדורה. מעגלי שירה מקודשת שבהם גם מי שלא מכיר את הרפרטואר ששרים, מצליח להתחבר מהר מאוד ולהצטרף לשרים. אני אוהבת לשיר ביחד.

אני חושבת ששירה משותפת היא הדרך שלנו החילוניים להתפלל ביחד. ליצור קרבה וחיבור, ובמפגשים שאוהד מארגן יש הרבה מוזיקה ונגנים מופלאים שעושים טוב על הנשמה. אז ביליתי וצחקתי ונשמתי בסדנת נשימה מעגלית, והיה חג מקסים. מקווה שגם אצלכם!

במהלך החג יצא לי לחשוב על החיפוש הזה שלנו למשמעות ולעומק שאני מרגישה אותו חזק עוד יותר מהרגיל בחגים. כחילוניים זה לא פשוט לנו למצוא איך לחגוג את החג ושיהיה בו גם משהו קצת מעבר להתמקדות באוכל. שכבודו במקומו מונח כמובן, אבל זה לא מספיק. חגים זו גם הזדמנות לחיבור עם חברים ועם משפחה, וגם הזדמנות ליצור לעצמנו את התרבות שלנו. ופה אני חווה קושי לא קל, מה זה בעצם התרבות שלי?

הרבה שנים גדלתי על התרבות הקיבוצית שלקחה את המסורת היהודית והפכה אותה למשהו אחר. הרבה יותר התמקדות בטבע בעונות השנה, בחקלאות, הוציאו את אלוהים ואת בית הכנסת מהתמונה ויצרו משהו אחר. אחרי שעזבתי את הקיבוץ נוצר קצת חור תרבותי, וניסיון לחגוג את החגים אחרת.

ושוב, ושוב גיליתי שזה לא פשוט… את יום כיפור למשל ביליתי בצורות שונות ומשונות ע"פ הרוח שנשבה בחיי באותו זמן. מבילוי ארוך של יומיים בזולה בים, דרך ארוחות שחיתות וצפייה במרתון של מלחמת הכוכבים, ועד בילוי שקט של התכנסות פנימה ועיסוק במונח הסליחה. מהחילוניות הגדולה ועד לחיפוש אחרי המשמעות והעומק, הכול היה…

כבר היה מי שאמר שאקולוגיה זו הדת של החילוניים ואני חושבת שיש דברים בגו. אקולוגיה או הביטוי היותר רחב שלה, קיימות, נוגעת בכל תחום של חיינו. סביבה, כלכלה וחברה ומאפשרת לראות הכול כחלק מהתמונה הרחבה יותר, את הקשר בין הדברים.

זה ללא ספק תחום עיסוק ודרך חיים, שמבחינתי נותנת את העניין והעומק לדברים, את המשמעות.

לפני כמה שבועות התקיים כנס שנקרא מדברים פתרונות 2. כנס שנתן במה לשלל של פעילויות אלטרנטיביות שמקדמות תרבות, כלכלה, חינוך, חברה ובכלל התנהלות אחרת בעולם. הייתי לפני שנה בכנס הקודם והתפעלתי ממגוון הנושאים שעלו משלל הפעילויות שהוצגו והצטערתי שאין להם יותר חשיפה בתקשורת.

אז הנה צרפתי קישור להרצאה הנהדרת של תמי צרי המקסימה מעץ בעיר שמציגה משהו אחר.

ממליצה לשמוע אותה ואת המרצים האחרים בכנס, מרתק!

חיבוק יקרים,

ושיהיה לכם צום קל או צום טעים כל אחד כלבבו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s