דיווח מהחלטת הוועדה לתכנון ובניה אוכל אורגני

אהלן יקרים, מה שלומכם?

היום בצהריים הוצאתי דואר מהתיבה ופתאום ראיתי הודעה על 2 דברי דואר רשומים. אני לא יודעת מה איתכם אבל אני, כשאני מקבלת הודעה על דואר רשום ובעיקר כשלא ידוע לי על משהו שצריך להגיע, ישר אני נלחצת. מה קרה? מה כבר עשיתי? מס הכנסה? ע"פ מה שהרווחתי השנה הם חייבים לי כסף.

ביטוח לאומי? הם בטח חייבים לי כסף. אז מי זה יכול להיות? טוב, ישבתי בסבלנות בתור בדואר וחיכיתי.

הגיעו שתי מעטפות גדולות עם הלוגו של משרד הפנים. פתחתי, ומה מסתבר, זוכרים שכתבתי פה לפני שבוע על מסיבת הניצחון בחוף נחשולים? זוכרים שבמסגרת המאבק הזה הייתי בין החותמים על ההתנגדויות? אז קיבלתי הביתה רשימה ארוכה ומפורטת על תהליך עבודת הוועדה.

זה היה ארוך, אבל שוב אני מקריבה את גופי וזמני על מזבח חופש המידע ומתקצרת לכם פה את החלקים החשובים. ושלא תקלו ראש בעניין, מדובר בכמעט 36 עמודים! מסתבר שתוכנית הבניה שרצו להקים על ברכות הדגים של קיבוץ נחשולים, ממש מעל החוף, מתגלגלות בוועדות השונות משנת 2003. יזם התוכנית הוא מנהל מקרקעי ישראל (החתול שאמור לשמור על אדמות המדינה הופך ליזם ומנסה לאכול את השמנת), אדמות הקיבוץ הועברו למנהל במסגרת הסדר חוב של הקיבוצים. על השטח הזה רצו להקים "כפר נופש של 500 יחידות דיור, תוך שמירה על ערכי הטבע הנוף והמורשת של האזור" איזה קשקוש אלוהים! הרי רק ההגדרה הזו היא כבר אבסורדית. טוב, מזל שיש כחלק מתהליך אישור התוכניות גם הפקדה להתנגדויות. וההתנגדויות היו רבות! רבות וקולניות. מסתבר שהוגשו יותר מ-1,500 התנגדויות, כ-1,130 היו חוקיות. השאר לא נרשמו עקב כתובת לא ברורה של המתנגד.

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה של מחוז חיפה, שממש לא צפתה את כמות ההתנגדויות שהוגשו, מינתה אדריכלית בשם מיכל הלוי, להיות החוקרת לבדיקת הנושא. רוב ההתנגדויות לא התייחסו כלל למרכיבי התכנית עצמה אלא רק התמקדו בהתנגדות לייעד את השטח לכפר נופש מול הרצון להשאירו כשטח פתוח. וחברים, מדובר באחד מהחופים היפים ביותר בארץ! עצם הרעיון לבנות מעליו כפר נופש, עושה לי צמרמורת!

טוב לא אלאה אתכם בפרטים, כל התהליך מפורט מאוד במסמכים שקיבלתי. בקיצור, החוקרת אחרי שבדקה את כל הנתונים, ראיינה אנשים רבים וגופים ירוקים, ועשתה סיור בשטח, המליצה באופן חד משמעי לבטל את התוכנית ולהשאיר את השטח כפי שהוא. פתוח, נגיש לציבור וללא פיתוח שייפגע בנוף הייחודי שלו. איזה יופי!

מסקנות:

לצעוק חזק והרבה כאשר מגלים את המחדלים האלו. כמה שיותר אנשים יותר טוב, הוועדה מתייחסת לכמות המתנגדים.

לחתום בנוכחות עורך דין ע"פ חוק עם תעודת זהות, ועם כל הפרטים הנדרשים כדי שההתנגדויות יקלטו ולא יפסלו בדרך.

לתת רשימת התנגדויות רצינית ומבוססת, "התוכנית לא נראית לי" זו לא התנגדות רצינית, יש לבסס את זה על עובדות אמיתיות.

לערב את כלי התקשורת.

לא לוותר ולדרוש תשובות שאותם הוועדה חייבת לתת ע"פ חוק.

לא להגיד: "אה אין מה לעשות, זה בלאו הכי לא יעזור" יש מה לעשות, וכשקוראים בסבלנות את הדיווח של הוועדה, רואים את הרצינות הגדולה שבה הם התייחסו לכל ההתנגדויות.

קיבלתי דיווח נוסף על התכנית שהוגשה לפיתוח חוף הבונים. שם עקב ההתנגדויות, הקטינו את שטח ואופי הפיתוח המוצע והפחיתו את כמות הבניה המאושרת לפיתוח החוף. גם זה ניצחון חשוב שנותן מקום לחוף הייחודי של הבונים ולא מאפשר לפתח אותו כ"עוד חוף רחצה סטנדרטי".

זהו, אז אנשי הסביבה ניצחו הפעם ולי היה רגע של נחת.

וכאילו כדי שלא אירגע ואנוח על זרי הדפנה יותר מדי, שמעתי בחדשות שחוקרים באנגליה הגיעו למסקנה שאוכל אורגני הוא לא יותר בריא מפירות וירקות לא אורגניים. זאת אומרת הם כן מכילים הרבה פחות חומרי ריסוס ודשנים כימיים, אבל הם לא מכילים יותר ויטמינים ומינראליים. כאילו דה!

אנחנו אוכלים אוכל אורגני בדיוק כדי שלא לספוג את כל חומרי ההדברה והכימיקלים, שחוץ משהם מזיקים לנו הם גם מזיקים לקרקע ולמים.

כדי שלא אתעצבן סתם, אני משאירה פה את הבמה לעיתונאי אביב לביא שמסביר את כל הסיפור יותר טוב ממני.

וכדי שלא אשאיר אתכם רק עם מה שלא, אלא גם עם מה שכן, צרפתי פה קישור להרצאה מקסימה מהאתר TED שאיריס חברתי העבירה לי.

מרצה שם אישה מרשימה עם מבטא והומור בריטי מקסים על איך הם עשו מהפכה שלמה בכל נושא האוכל בעיירה ע"י שתילה של כל השטחים העירוניים בצמחים של ירקות ופירות. שווה!

שימו לב שניתן להפעיל כתוביות לתרגום לעברית.

ועוד משהו מקסים:

ערוגה לכל ילד, עמותה שמקדמת את הכנסת פרויקטים של גינון עצמי לבתי הספר.

חיבוק יקרים, דבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s